RSS

Pages

2010. április 25., vasárnap

Kakaóscsiga

Sokáig nézelődtem, kerestem kakaós csiga receptet. Mert sajnos itt nem lehet kapni, pedig nagy kedvenc. Több félét kipróbáltam, változtatgatni próbáltam. De ez tökéletesen bevált, olyan mint a boltiak (igaz nem a leveles tésztás fajta, hanem a kelt tésztás, de nagyon finom).



Tésztához:
50dkg liszt
7dkg puha (de nem olvasztott) margarin
2,5-3 dkg friss élesztő
3dl tej
1 tojássárgája
4EK kristálycukor
1KK só

Töltelék:
1 bögre (2,5-3dl) kristálycukor
3EK keserű kakaó

A tejet meglangyítjuk, beletesszük a cukrot és az élesztőt, ezt felfuttatjuk. Majd a tészta összes összetevőjét egy jól gyúrható tésztává dagasztjuk. Ezt követően duplájára kelesztjük. Ha megkelt, lisztezett felületen egy inkább hosszabb, de keskenyebb lappá nyújtjuk ki. A kb fél cm vastagságúra nyújtott tésztát megkenjük 1EK olvasztott vajjal (mindenhova jusson, a szélekre is). Majd megszórjuk a bögre kristálycukor és a 3EK keserű kakaó keverékével. A tészta minden részére, még a legszélekre is jusson. Majd amennyire szorosan tudjuk, feltekerjük (egy hosszú kígyóvá). Éles késsel 2cm vastag szeleteket vágunk, és egy sütőpapírral bélelt lapos tepsire tesszük őket (kellő távolságban, mert sülés közben még kelni fognak). 175 fokra előmelegített tepsibe tesszük és 25-30 perc alatt készre sütjük. Azaz közben még félidőben (mikor már kezd egy kis színt kapni), kihúzzuk kicsit a sütőből, és 1,5dl tej és 1EK olvasztott vaj keverékéből mindegyik csigánkat meglocsoljuk egy evőkanálnyival Ettől jó szaftos lesz benne a töltelék. Visszatolom még a maradék időre, és megsütöm. Ha kihűltek, akkor megszórom porcukorral.
(Ha jól hagyom - szinte túlkelni - a tésztát a dagasztás után, akkor szép nagy csigák lesznek.

Kókuszkocka

Hozzávalók:

Tésztához:
40dkg kristálycukor
2 tojás
4EK méz
6dkg margarin
2dl tej
1KK sütőpor
50dkg liszt

Mázhoz:
25dkg margarin
25 dkg kristálycukor
3EK tej
5EK rum vagy konyak
1EK keserű kakaó
valamint kókuszreszelék a beleforgatáshoz


Először a tésztát összekeverjük egy sűrű, de folyékony masszává a fent leírt sorrendben. Kivajazott (oldalán és alján is) és alján kilisztezett tepsibe öntjük, majd előmelegített sütőben 180 fokon aranybarnára sütjük. A késpróba érvényes. Ha már nem ragacsos a tészta belseje, akkor jó. Majd hagyjuk kihűlni, ezt követően felkockázzuk aránylag nagy kockákra.

Ezután elkészítjük a mázat, úgy, hogy az összetevőket egy lábasba öntjük, és gőz felett felfőzzük. Majd a kockákat egyesével beleforgatjuk a csokimázba, és kókuszreszelékbe forgatjuk (tudni kell, hogy elég sok kókuszt felvesz (ha jól emlékszem, egy tepsinyi tésztához úgy 400-500g kókuszreszeléket elhasználtam.

2010. április 17., szombat

Borzas csirke



Hozzávalók:
csirkemell filé csíkok
fűszerek (sót, fokhagyma port és grillfűszert tettem rá)
liszt
tojás
2-3 kisebb hámozott nyers krumpli
valamilyen kemény sajt


Készítés:
A csirkemell filét vastagabb csíkokra vágom, majd mindkét oldalát fűszerezem. Ezt követően előkészülök a panírozáshoz. A krumplit lereszelem durva reszelőn, majd hozzáreszelek sajtot az apró lyukú reszelőn. A csirke csíkokat először lisztbe forgatom, majd a tojásba, végül pedig a sajttal összekevert reszelt nyers krumpliba. Az utóbbiba elég akkor forgatni, mikor már forró az olaj, hogy rögtön lehessen beletenni a serpenyőbe. Erre két okból van szükség: 1. ne barnuljon meg a krumpli. 2. ha a krumpli elkezd levet ereszteni, akkor könnyedén lecsúszik a "panír" a húsról. 3-4-es fokozaton sütöttem, tehát ne legyen "tűzforró" az olaj, mert akkor nyers maradhat a hús közepe, a krumplis-sajtos bunda meg megéghet rajta.
Borsós rizibizivel és vörös áfonya lekvárral tálaltam.

2010. április 16., péntek

"Búcsús" sós perec


Hozzávalók:
1kg liszt
fél l tej
5dkg friss élesztő
2EK cukor
1EK só
1,5 dl étolaj

Elkészítés:
A tejet meglangyítjuk, majd hozzáadjuk a cukrot, és az élesztőt, és ezt felfuttatjuk. Majd az összes összetevőt jól összedolgozzuk, bedagasztjuk. Ezután kelesztőtálban duplájára kelesztjük. Ezt követően tetszés szerinti nagyságú pereceket formálunk úgy, hogy egy-egy darab tésztából "kígyót" sodrunk (nem kell lisztes felületen, sőt én egy kicsit még be is nedvesítettem a kezem, így könnyebb volt). Arra ügyeljünk, hogy elég vékonyra sodorjuk, mert sülés közben még legalább a duplájára fog növekedni. Sütőpapírral bélelt tepsire teszem őket, kellő távolságra egymástól. Majd le kell kenni egy felvert tojással a pereceket, és előmelegített sütőbe 180 fokra tenni. Mikor már kezd barnulni, akkor 3 EK liszt, 1EK só és kevés víz keverékével (kb palacsintatészta sűrűségű masszát kapjunk belőle) meglocsolom a pereceket, és még visszatolom a sütőbe, és készre sütöm!
Jó étvágyat!

2010. április 12., hétfő

Görög citromos rízsleves

Hozzávalók:
1 liter tyúkhúsleves (kockából is jó)
30g rizs
1 citrom leve
1 egész tojás

bors


Készítés:

A levest forrásig hevítjük, beledobjuk a mosott rizst és mérsékelt tűzön lassú forralással 10-12 percig főzzük ( a rizsnek nem szabad vajpuhára főnie).
Ez idő alatt míg fől, nekiállhatunk a többinek.
Kicsavarjuk az egész citrom levét, és átszűrjük. A tojást habosra felverjük (sárgával együtt). Állandó habverőzés közben vékonyan csorgatva, szinte cseppenként hozzáadjuk a citromlevet a felvert tojáshoz, majd 5-6 evőkanál levest (csak levet).
Lehúzzuk a tűzről a levest ha jó a rizs, a habverőt áttesszük a levesbe, és folytonos habverőzés közben hozzácsorgatjuk a citromos tojáshabot (azért fontos hogy folyton habverőzzünk, hogy a forró leves össze ne kapja a tojást). Ízlés szerint sózzuk és borsozzuk még. Mi kicsit borsosabban szeretjük. Pikáns savanykás, de ízletes leves.

Krumpliágyon sült csuka


Hozzávalók:
1 bőrétől, és fejétől megtisztított csuka
kicsi olaj
só, bors, halfűszer, kevés grillfűszer
krumpli
szalonna, vagy vékonyra szelt bacon szeletek
hagyma
esetleg gomba


Készítés:
A halat megtisztítjuk, kiszedjük a belsőségét, majd jól besózzuk. Teszünk rá halfűszer keveréket is.
Majd a tepsibe először vastagabb szelet krumplikat vágunk, kicsit meglocsoljuk vagy megpermetezzük olajjal. Befűszerezzük sóval és grillfűszerrel, majd hagymát karikázunk rá. Aztán jöhet a gomba is (ez elhanyagolható). Végül beborítjuk bacon vagy szalonna szeletekkel. Végül erre helyezzük rá a befűszerezett csukát (én még az ikrát is köré tettem).
Alufóliával lefedjük a tepsit, és 180 fokon fólia alatt először puhára pároljuk. Majd levesszük a fóliát, és kicsit "megszurkáljuk" a halat, hogy a "víz" kijöhessen belőle, majd fólia nélkül visszatoljuk a sütőbe, és kicsit pirítjuk.

Spenótos-fetás penne tészta csirkehússal




Hozzávalók:
penne tészta
csirkemell filé
friss bébispenót vagy rendes spenót (úgy 2 marék)
200g fetasajt

bors
tejszín (tészta mennyiségétől függ)


Készítés:
A penne tésztát sós vízben kifőzzük, majd ezt félrerakjuk. A csirkemell filét felkockázzuk, és egy serpenyőben megpirítjuk. Majd sózzuk, borsozzuk. Majd "rátépkedjük" a friss spenótleveleket (nem kell szabályosra összevágni). Mikor a spenót "összefonnyadt", akkor rámorzsoljuk a feta sajtot, ez enyhén ráolvad, de darabos is marad valamennyire. Végül egy kevés tejszínt öntünk rá, majd beleforgatjuk a kifőtt tésztát. Tejszín mennyisége attól függ, mennyire szeretnénk szaftosra. Ízlés szerint fokhagyma is tehető bele.

Barna-fehér kalács





Hozzávalók:
- 1 dl tej
- 1 kis pohár natúr joghurt
- 1 db tojás
- 1 kk só
- 4 ek cukor
- 5 dkg olvasztott margarin
- 60 dkg kenyérliszt (vagy 40 dkg finom + 20 dkg rétes)
- 1/2 csomag friss élesztő



Elkészítés:
A hozzávalókat dagasztom, majd elfelezem, és az egyik kupacba gyúrok még vízzel elkevert keserű kakaóport. Ezután a kétféle variáció lehetséges.
1. A tésztát egyenként kinyújtom egymásra teszem, (mindegy hogy felülre a fehéret és alulra a barnát vagy fordítva) feltekerem, kelesztem jó 40-50 percet, tojással megkenem, és 180 fokra előmelegített sütőben megsütöm.

2. A tésztát külön a fehéret is és a barnát is 3-3 részre szedem, "hurkákat" sodrok belőle, és 6-os fonásban összefonom. Majd szintén kelesztem 40-50 percet, megkenem tojással, és 180 fokra előmelegített sütőben megsütöm. (6-os fonat készítését youtube-ról néztem).

Érdekessége, hogy tésztaként nem kell keleszteni, csak ha már formázva van.

Krumplipürével töltött sült palacsinta




Kell sütni palacsintákat, kicsit vastagabbra a szokványoshoz képest és sósra... és kell csinálni egy krumplipürét, ebbe lehet pirított hagymát tenni (de akár nyerset is), pirított bacon szalonna kockákat (ez kihagyható), só, bors, ízlés szerint egyéb zöldfűszer...de akár karikázott olajbogyó is mehet. Majd a palacsinták közepébe tölteni a krumplipüréből. Két oldalát kicsit behajtani, majd feltekerni, majd forró olajban kisütni a töltött palacsintákat. Erre lehet vagy sajtmártást készíteni, vagy bármilyen más mártást. De akár magába a krumplipürébe is lehet sajtot reszelni!

A képen látható verzióba a töltelékbe pirított hagymakocka, baconkocka, és a gombák szára összeaprítva, szintén pirítva került. A mártás pedig: egy fél hagymát olajon lepirítottam, rádobom a gombadarabokat, de rögtön fel is öntöm vízzel ne rogyjon össze teljesen a gomba, majd sóztam, borsoztam, és póréhagymát karikáztam bele. Ezt követően 2dl tejszínnel felöntöttem, és egy evőkanál liszttel besűrűsítettem.

Töltött krokodil





Hozzávalók:
Tésztához:
500 gramm finomliszt (BL55)
100 gramm tejföl
2,5 dl tej
1 kiskanál cukor
1 kiskanál só

1 csomag száraz élesztő vagy 25 gramm friss


Töltelék:
Én tettem bele egy hagymán, olajon átpárolt darálthúst sózva, borsozva, valamint párolt zöldséget (borsó, kukorica, répa....), és reszelt sajtot. De végülis bármivel lehet tölteni....sonkával-gombával-kukoricával, de akár édesen is lekvárral.

A tésztát dagasztjuk, kelesztjük, majd formázzuk.
(én a tészta kinyújtását eleve sütőpapíron kezdtem, mert ha már rákerül a töltelék, elég nehéz lesz a kroki, és sütőpapírral együtt könnyebb a tepsire húzni). Még egy fontos dolog.....a tölteléknek való legyen már hideg (mert ha meleg, meglágyíthatja a tésztát), és akár a darálthúst tesszük bele, akár a párolt zöldséget (vagy netán mindkettőt), nagyon jól legyen lecsöpögtetve.

Egy kevés tésztát félretettem a lábaknak-szemnek, a maradékból egy nagy téglalapot nyújtottam.
A közepére felhalmoztam a tölteléket. (Az elején maradjon egy nagyobb rész, amit majd csak két oldalról behajtok, ez lesz a krokodil szája.
Majd ahol már a töltelék kezdődik, ott a két oldalán derelyeszaggatóval csíkokat vágtam (3-4 cm), úgy, hogy a két végén hagyjak 1-1 nagyobb részt bevágás nélkül.
Felhajtogattam a csíkokat. Egyszer egyik oldalról hajtottam át a másik oldalra, majd a szemközti oldalról hajtottam vissza egyet. (Úgy, hogy a tölteléket mindig teljesen fedje)
Az elején lévő részt egymásra hajtottam és jól összenyomkodta,, ez lesz a krokodil szája.
Ezután szemöldököt, szemeket, és 4 lábat gyártottam (a félretett tésztából), és jól odanyomkodtam a kroki testéhez.
Mikor ez megvolt, fogtam egy ollót, és fogakat vagdostam a szájába mindkét oldalt.
Így kelesztettem még letakarva egy kicsit (15-20 perc), majd előmelegített sütőben kb 180fokon 40 perc alatt megsütöttem.


Raffaello

Hozzávalók:
2dl víz, 25 dkg cukor, 1 vaníliás cukor, 25 dkg margarin, 25 dkg tejpor, 25 dkg kókusz

Készítés:
A vízben felfőzzük a cukrot, hozzáadjuk a vaníliás cukrot, és a margarint. Ha bugyog, lekapcsoljuk, és elkeverjük benne a tejport és a kókuszt. Fél napot hűtőben tároljuk, majd golyókat formálunk belőle és kókuszba forgatjuk. A közepébe mandulát is tehetünk! Sőt már láttam ilyen mini félkör alakú ostyalapokat is. Azt is megtölthetjük a krémmel, abba a mandula vagy meggy, majd két ilyen félkör ostyát összetapasztunk, pont mint a valódi raffaellonál. Majd még egy kevés masszát teszünk köré, és így forgatjuk kókuszba.

Sajtos brokkolikrém leves


Hozzávalók:
fagyasztott vagy friss brokkoli rózsák
2 db közepes méretű krumpli
leveskocka
víz
kevés tej
sajt


Készítés:
A brokkoli rózsákat berakom egy lábasba, majd rakok hozzá 2 db közép méretű hámozott krumplit (ez szaporításnak).
Egy leveskockát szoktam belerakni. Felöntöm vízzel...de nem kell hogy ellepje (nehogy túl híg legyen). Ezt így egybefőzöm. Még mehet bele bors.
Majd ha minden teljesen puha, akkor összeturmixolom. Pici tejet is teszek bele turmixoláskor (ezzel higítom vissza). Majd felkockázok sajtot, és beleteszem, és visszarakom még a tűzre összeforralni (kevergetni kell, mert ilyenkor már hamar odaég). Míg felforralódik, az alatt az idő alatt a sajt is beleolvad valamennyire (de megmarad kis kockáknak).

És már fogyasztható is.... fogyasztáskor lehet még belerakni pirított kenyérkockát is. Vagy simán vajas pirítóssal enni!

2010. április 9., péntek

Békebeli vajas kifli


Hozzávalók:
3 dl tej
1 ek. só
csipet aszkorbinsav lehet helyette 1 evőkanál ecet is (a savasítás a lényeg)
1 ek. cukor
60 dkg fehér liszt
10 dkg vaj
2,5 dkg élesztő
2 ek. burgonyapehely ( elhagyható)


Készítés:
A langyos, cukros tejben felfuttatjuk az élesztőt. Majd minden összetevőt összedolgozunk. Szép hólyagos tésztát dagasztunk belőle.
Kelesztőtálban duplájára kelesztettem, majd lisztezett felületen 8 egyforma darabba vágtam. Nagyobb kifliket szerettem volna, de lehet 10 vagy akár 12 részre is osztani. (én a 8-ra esküszöm, akkor lesz olyan méretű mint a bolti) Egyenként szinte kocka alakra nyújtottam őket, majd feltekertem. (Nagyon lényeges, hogy nagyon vékonyra kell nyújtani...szinte mint a rétestészta. Az egyik sarkától kezdve kell feltekerni - tehát átlóban) Lisztezett felületen hagytam őket kelni, 10-15 perc-ig (nem tovább, nehogy túlkeljen). Egy nagyobb lábosban vizet forraltam, majd a megkelt kifliket egyesével előfőztem. Oldalanként fél-fél percig. Óvatosan nyúltam alá egy szűrőlapáttal és sütőpapírral bélelt tepsire helyeztem őket. Érdemes azonnal a helyükre tenni, mert nem lehet később mozgatni őket. (egy nagy lapos gáztepsire csak 4-et teszek egyszerre) 200 fokra előmelegített sütőben sültek kb. 15 -20 percig. (de természetesen akkor a "tökéletes", ha aranybarna - és ezért is fontos, hogy vékonyra legyen nyújtva, hogy a közepe is jól átsüljön). Majd egy rácsra teszem, hogy átszellőzve kihűlhessen.

Hagymaszósz

Hozzávalók:
2 nagy fej hagyma, vagy 3 kisebb
víz
só, bors
3-4 TK cukor
liszt
tej
ecet

Készítés:
A hagymát nagy darabokba kell vágni, lábasba tenni. Felönteni vízzel hogy épphogy ellepje, só, bors, és kb 3 teáskanál cukor (ízléstől függ hogy több vagy kevesebb). Ezt jól össze kell főzni! Majd mikor a hagyma teljesen puha, akkor csinálni egy sima tejes habarást (csak liszt és tej).....azzal behabarni. Nem olyan nagy gond ha csomós lesz, ugyanis ha rotyog, le kell venni a tűzról, és botmixerrel összeturmixolni...... majd hűlni hagyni, és ha már teljesen kihűlt, akkor kb 2-3 teáskanál ecetet kell belekeverni (ez is ízlés hogy ki mennyit tesz). És tényleg vigyázni kell, hogy ne legyen már meleg, különben (mivel tej van benne) az ecet összetúrósítja....
Sós pirított burgonyával a legfinomabb szerintem, de tálalhatjuk petrezselymes burgonyával vagy burgonya pürével is.

Túrórudi



Hozzávalók:
fél kg túró-darabos, akár házilag készített a legjobb (nekem nem volt egészen 400 g - és így lett belőle 14 db), 5 EK kristálycukor, 3 cs. vaníliás cukor, reszelt citromhéj, pici citromlé, 2-3 EK tejföl (ne higuljon el túlságosan a massza), 1-1,5dl vízben annyi zselatin, ami a leírás alapján van a zselatinos zacskón, hogy 1dl-hez mennyi kell (én gyors zselatint használok, amit nem kell előfőzni, hanem közvetlen a masszába önthető por alakban).


Készítés:
Ha kész a massza, alufólián hengerré alakítom (de nem hagyom becsomagolva). Csak a fagyasztó felső polcára tettem alufóliát, és oda rakosgattam. Egy óra múlva felolvasztok tortabevonó csokit (vízgőz felett), és a túró rudakat egyesével veszem ki a fagyasztóból, hogy fagyos maradjon, majd beleteszem a felolvasztott csokiba, meghempergetem, és én műanyag csipesszel szedtem ki szintén alufóliára (ahol hozzáért a csipesz, oda utólag kiskanállal csorgattam rá kis csokit). Mivel a rudi fagyos, a csoki meg meleg, így pillanatok alatt megköt rajta a csoki. Majd betettem a sima hűtőbe, hogy a rudi közepe is kiengedjen, mégse olvadjon le róla a csoki.


Brownie

Hozzávalók:
4 egész tojás, 250g minimum 50%-os kakaótartalmú (én 75%-osból csináltam) étcsokoládé, 250g margarin, 250g kristálycukor, 200g barna cukor, 150g liszt, 1 evőkanál vanília esszencia (de jó a vaníliás cukor is). Ízlés szerint lehet beletenni 1 1/2 bögre aprított mogyorót vagy diót, de akár magozott meggyet is. (Én semmit nem tettem)

Készítés:
Gőz felett megolvasztjuk a margarint, majd az apróra tördelt csokit is hozzáöntjük. Mikor az is elolvadt, lehúzzuk a tűzről (én csak lekapcsoltam a villanytűzhelyet, de rajta hagytam, így a cukor is jobban elkeveredett benne). Folyamatos keverés mellett belekeverjük a két féle cukrot, az enyhén felvert tojásokat (én csak kézi habverővel kevertem fel), a vaníliát, végül a lisztet. Majd a mogyorót, diót, meggyet ízlés szerint (kihagyható). Előmelegített sütőben sütőpapírral bélelt tepsiben szétterítve sütjük 170 fokon 30 percig. A késpróba itt csak olyannyira mérvadó, hogy ne folyós legyen a késen, ragadósnak viszont ragadós lesz, mert ennek puha lesz a belseje...de 30-40 perc sütés pont elég. Mikor kész, porcukrot szitálok rá, de csak hidegen kockázom fel.

Currys csirke

Hozzávalók:
csirkemell, olaj, hagyma, currypor, víz, só, bors, tejföl, ananász kockák ízlés szerint

Készítés:
hagymát kockára vágom, olajon megpirítom. Majd hozzáadom a kockákra vágott csirkemellet, ezt is átpárolom, majd öntök rá kb 2dl vizet, és az ananászkockákat is hozzárakom (én a víz helyett az ananászkonzerv levéből szoktam ráönteni) Fedő alatt párolom. Ízlés szerint sózom, borsozom, curryt szórok rá. Majd tejföllel besűrűsítem, ezzel is átforralom. Rízszsel tálalom!

Boszniai tojásleves



Hozzávalók: húsleves alaplé, 2db zöldpaprika, kicsi olaj, fokhagyma, személyenként egy-egy toast pirítós, személyenként egy-egy tükörtojás

Készítés:
Kell egy húsleves alaplé....de elég ha kb 1 liter vizet felforralunk benne egy húsleves kockával (nekem most az a leveskockás, fokhagymás lé van, amiben a borskérges szűz husija párolódott).
Ha ez kész, félretesszük, és egy másik lábasban kicsi olajon felteszünk "pirítani" 2 db zöldpaprikát, amit a félbevágás után csíkokra vágtam (nem túl vékonyra), ehhez teszek egy kis vágott fokhagymát. Ha kellően megpirult, akkor hozzáöntöm a húsleves alaplét. Ezzel kész is. A lényeg a tálalásnál jön! Személyenként egy-egy toast kenyeret pirítok, a tányérba teszem, erre egy-egy tükörtojást teszek, és erre merem rá a forró paprikás levest. Gyors, egyszerű, és számomra nagyon ízletes leves. A pirítós ad neki egy pikáns savanykás ízt!




2010. április 8., csütörtök

Sonkás hagymás kenyér


Hozzávalók:
400g fehér liszt, 100g korpás liszt, kb 1 evőkanál só, 1 csomag porélesztő (itt az 12g-os), kb egy "kupica" (mondjuk pálinkás) folyékony vaj...(de amúgy csak érzésre öntöttem bele..),
egy kicsi fej hagyma, sonka kockák, víz



Hagymát olajon megpirítok apróra kockázva, és a sonkát is. Majd az összes összetevőt langyos vízzel (kb 3,5 -4 dl) összedagasztottam. (ne legyen ragacsos a tészta!!!!)gombóccá formáltam, és 30 percet kelesztettem. Majd újra átgyúrtam, megformáltam, és vágtam a tetejébe 3 csíkot, és sütőpapírral bélelt sütőlapon kelesztettem még 20-30 percet (nem szabad hogy túlkeljen, mert nagyon lapos lesz). a sütőbe alulra tettem egy jénai tálban vizet, majd beraktam sülni a kenyeret 230 fokra. Ja, mielőtt betettem, lekentem a tetejét víz és tej keverékével. 15 perc elteltével kiveszem a vizes edényt a sütőből, ekkor újra megkenem a tetejét vizes tejjel. Majd pirosra sütöm. Aztán a LÉNYEG: Ha kész, leveszem a tepsiről, és simán a sütő rácsára teszem, lekapcsolom a sütőt, lekenem még egyszer utoljára vizes tejjel a kész kenyeret, és félig nyitott (becsípek egy fakanalat) sütőnél hagyom kihűlni.

Hortobágyi húsos palacsinta

Arányokat nem nagyon tudok... nem szoktam dekára kimérni!

Kockára vágott sertés karajt (vagy valami egyéb szép színhúst - sertés) felrakok olajon és hagymán.... rá piros paprika, majd víz. Só, bors. Egy pörköltet csinálok végülis....
Lehet bele egy paprikát és egy paradicsomot is főzni (frisset).
Mikor kész, akkor minden sűrejét kiszedem (hús, paprika, paradicsom...) Ezeket húsdarálón ledarálom, és egy külön lábasba rakom (a szaftot is megtartom természetesen- abból lesz az öntet a palacsintákra).
A ledarált húshoz visszamerek 2-3 evőkanállal a szaftból, extra sózom, borsozom, és 2-3 evőkanál tejfölt rakok abba is.
Ez lesz a palacsinták tölteléke!

Majd a szósz részt visszaforralom, és egy tejfölös lisztes habarást teszek bele (ne legyen nagyon lisztes - inkább több tejföl legyen benne).

Sütök sima palacsintákat (cukor nélkül). Ezekbe beletöltöm a húsos masszát. Két oldalát picit behajtom a palacsintáknak, és úgy göngyölöm fel.
És tálaláskor a forró szószt ráöntöm!

Tiramisu golyó


Hozzávalók:
0,5 kg darált háztartási keksz, 0,5 kg mascarpone, 1dl kávé, rumaroma vagy rum ízlés szerint, 3-5 evőkanál cukor (ízlés szerint), 2 csomag vaníliás cukor.




Az egészet összekeverjük, golyókat formálunk belőle, keserű kakaóporba hempergetjük. Majd hűtőbe tesszük.
Jó étvágyat!

Tárkonyos csirkeragu leves

Hozzávalók:
csirkemellfilé
vegyes fagyasztott zöldség (borsó, kukorica, brokkoli, karfiol - ki mit szeret)
húsleves kocka
tárkony
fokhagyma (kihagyható)
víz
2 -2,5 dl tejszín
esetleg friss gomba (van hogy kihagyom)


Készítés:
Pici olajon elkezdem a csirkemell kockákat pirítani. Mikor már majdnem teljesen fehér, akkor szórok rá majdnem egy fél marok tárkonyt. Majd felöntöm kb 2dl vízzel, fedő alatt kicsit párolom, Majd a fagyasztott vegyes zöldségből öntök hozzá, és annyi vízzel felengedem, hogy épp ellepje. Bele egy tyúkhusleves kocka. Ha a fagyós zöldségek már puhák, akkor lehet még bele gombát rakni aki akar. Majd végül a 2 - 2,5 dl tejszínt. Azzal még átforralom és kész is.

Mézes-mustáros sült csirkecomb

Hozzávaló:
csirkecomb, só, grillfűszer, olaj, méz, mustár

Készítés:
A csirkecombokat (a bőrt rajta szoktam hagyni) besózom, befűszerezem ízlés szerint, majd tepsibe teszem, pici olajat öntök alá, és fólia alatt sütöm, hogy puha legyen a hús, majd leveszem a fóliát, és pirítom (mintha sima sült csirkét csinálnék) Addig gázon kislábasban összemelegítek 1:1 arányban mézet és mustárt. Mikor már majdnem kész a csirke, kihúzom a sütőből, lekenem ezzel a mézes mustárral, és ezt még rápirítom. Rízzsel, krumplival, csak salátával tálalom, ki hogy szereti.

Krumplis lángos

Ez amolyan "valódi" talponállósban kapható lángos. (Volt szerencsém ilyen helyen is dolgozni egy pár hónapot)

Hozzávalók:
1 kg liszt, 5 dkg élesztő (friss), 2 db kisebb főtt krumpli, vagy 3 kanál krumplipüré por, 2ek só, kb fél liter langyos víz (de amúgy annyi, hogy egy lágyabb tésztát kapjunk)

Készítés:
Az összetevőket jól összedolgozzuk egy homogén tésztává, majd kelni hagyjuk. Azután 10-12 dekás gombócokat formázunk enyhén olajos kézzel, majd picit beolajozott tálcára tesszük, és így gombóc formában is kelesztjük. Majd a wok-ban szoktam olajat hevíteni. Jó forró legyen az olaj....az a próbája, hogy egy csipet tésztát beledobok, és abba a pillanatban fel kell jönnie az olaj tetejére. Ekkor elég meleg az olaj. Majd szintén enyhén olajos kézzel dolgozok. A tésztát megfogom a szélénél, és "forgatom" a kezemben, hogy az önsúlyánál fogva szép kerekre kinyúljon, majd a forró olajba teszem, de rögtön meg is fordítom, így nem hólyagosodik fel a közepe (elvileg - gyakorlat teszi a mestert).

Kínai sülttészta

Hozzávalók:
olivaolaj (de jó a sima is), csirkemell filé. De jó a kicsontozott comb is. wok zöldség (ebből azt szoktam venni, amiben bambusz karika, brokkoli, babykukorica van), hagyma, méz, szójaszósz, pici víz, kínai pirított göndör tészta (ez olyan mint ami a gyorslevesekben is van)(4 adagra 4 kockányi - az nálunk egy csomag)

Készítés:
Először a tésztát készítem el. Kicsi sós vízben megfőzöm, majd mikor lecsöpögtettem, egy serpenyőbe teszek olivaolajat, és megpirítom a tésztát....nem kell nagyon ropogósra, de legyen színe. Ezt félrerakom.
Majd a wok-ban kezdek dolgozni. Teszek bele olivaolajat, rá a felkockázott csirkemellfilét, Ha már elszíneződik, egy 5-10mili (nem elírás - szóval nagyon kevés) vizet öntök alá...csak hogy ne égjen le... (végig nagy lángon dolgozok....villanynál 5-6-os fokozaton). Majd a hagymát félbevágom, azután cikkekre, hogy így rétegekre tudjon hullani, ezt is beleteszem, majd a wokzöldég. Aztán egy olyan fél deci vizet öntök alá. Só nem kell, mert a szójaszósz elég sós.... ha a fagyos zöldség kienged, már jó is, nem kell teljesen puhára főzni, az a jó ha ropogós marad egy kicsit a zöldség. Rakok rá kb 1 evőkanál mézet (ízlés szerint lehet többet kevesebbet....szeretjük édeskésebben), majd kb fél deci szójaszószt öntök rá (de megmondom, hogy nem szoktam kimérni. Szép színe legyen, ha túl erőteljesnek érezzük a szójaszósz ízét, tehetünk még kevés vizet és mézet, de ne legyen sok lé....csak 1-2 deci összesen, hogy a tészta fel tudja venni. Ha megfelel az íze, hozzá is keverhetjük a sülttésztát, jól összekeverjük, és fogyasztható.
Jó étvágyat!

Halas sülttészta

Hozzávaló:
főt tészta, tonhal konzerv, fagyasztott vegyes zöldség, tejszín, só, bors, kapor

Készítés:
Kifőzöl bármilyen tésztát. Beleteszed egy jénaiba (vagy tepsibe). (Nem kell túl puhára főzni). Egy tonhalkonzervet "rámorzsolsz". Szórsz rá valamilyen fagyasztott vegyes zöldséget (borsó-kukorica-bébirépa...ilyesmi). Só, bors, kapor (ha szeretitek), egy kis vegetát is lehet, majd 2 dl tejszín. Jól összekevered (én kézzel szoktam átforgatni, hogy mindenhova jusson minden. Lehet bele ízlés szerint reszelt sajtot is tenni. Majd a jénai tetejét rátenni (tepsinél alufólia). És be a sütőbe 40-50 perc alatt egybesütni!

Gombaragu

Hozzávalók:
olaj, hagyma, gomba, kb 1 dl víz, 2 - 2,5 dl tejszín, leveskocka, só, bors, tárkony, akár bazsalikom is, kicsi fokhagyma (bármelyik fűszer elhanyagolható ízlés szerint)liszt a habaráskor

Készítés:
A hagymát apró kockára vágom, majd olajon megpirítom. Rádobom a gombát (egy fejet 4 darabba vágok), de azt nem hagyom pirulni (mert akkor nagyon összeesik). Öntök rá egy deci vizet, és dobok bele egy leveskockát. Lassú tűzön kicsit főzöm, hogy a gomba puhuljon. Teszek bele tárkonyt vagy bazsalikomot (ki melyiket szereti jobban - vagy mindkettőt). Mikor a gomba már elég puha, felöntöm tejszínnel. Ízlés szerint teszek még sót, borsot. Ezzel is kis tűzön felfőzöm, majd egy evőkanál lisztet elkeverek egy kicsi vízzel csomómentesre, és mikor forr a gombás mártásom, akkor ezzel behabarom. Kész is! Rízzsel tálaltam!

Francia hagymaleves



Hozzávalók:
500g hagyma, 30g vaj, 30g liszt, 1 liter erőleves (1 l víz, 2 húsleves kocka összeforralva), toastkenyér, sajt

Készítés:
A hagymát megpucoljuk, egész szeleteket vágunk belőle, de vékonyra. Így vágjuk fel az egész fél kilót. Egy lábasba odatesszük 30g vajjal. Kis lángon (E-n kb 3-as fokozat) fedő alatt teljesen vajpuhára pároljuk, néha keverjük. Ez idő alatt egy másik lábasban 1 liter vizet összeforralunk 2 db húsleveskockával (én csirkehúsost használtam). Ha a hagyma teljesen puha, meghintjük a 30g liszttel, majd felöntjük az erőlevessel. Lassú tűzön, fedő nélkül forraljuk folyamatosan, és néha kevergetjük. A hagyma szinte "el fog tűnni" belőle, olyan krémes lesz. Személyenként készítünk toastkenyérből egy egy pirítóst (én csak 3-as fokozaton pirítottam ne legyen túl sötét), majd mindegyik pirítóst beborítottam trappista sajttal, de a tetejére tettem egy szelet camambert sajtot is. Majd a sütőbe a grillező fokozatra betettem 180 fokra kb. Addig hagytam benne, amíg láttam, hogy nem folyósodik a sajt. De ezt közvetlen csak evés előtt kell elkészíteni. Mehet a pirítós a tányér aljába, majd rá a forró leves!
Jó étvágyat!

Eperkrémleves



Fél kiló fagyasztott epret rakok egy lábasba (4 adag lesz). Öntök bele hideg vizet, de nem kell hogy ellepje, úgy 3-4 dl víz lehet. Ezt felrakom főzni, hogy az eper összerogyjon. Majd ízlés szerint teszek bele kristálycukrot, és vaníliás cukrot. Majd leturmixolom, és 2dl habtejszínt öntök bele....ezzel is összeforralom. Mi melegen ettük, nagyon finom volt.
Innentől már csak a képzelet szabhat határokat. Én friss eperdarabokat tettem a tányérokba, arra mertem a meleg levest, majd tejszínhabbal díszítettem.
Nyáron jóleső lehet hidegen is, akár 1-2 gombóc vanília fagyival tálalva.

Hókifli


Hozzávalók:
25 deka liszt
7 deka porcukor
1 vaniliás cukor
1 tojás
20 deka margarin
10 deka darált dió

(Én már rendszerint 4-5 adagot csinálok ebből karácsony előtt. Praktikus,mert 1-2 héttel előbb is el lehet készíteni, és fedeles dobozban eláll sokáig)

Összetevőket jól összedolgozzuk, majd fél órára hűtőbe rakjuk a tésztát. Utána kis kifliket formálunk belőle - én csipkedtem darabokat, és a tenyerem között sodortam (én a nagyon aprókat szeretem), majd lapos tepsiben zsírpapirra rakjuk, és sütőbe tesszük 160 fokon kb 15 percig sütjük (aranybarnára). Miután átsült, még forrón, átszitált vaníliás cukorral összekevert porcukorba forgatjuk!

"Intelligens" krémes avagy madártej kocka




Hozzávalók: 8 tojás, 25 dkg porcukor, 3 csomag vaníliás cukor, 25 dkg margarin, 9 púpos evőkanál liszt, 1 liter tej.








Elkészítés: A tojások sárgáját habosra keverjük a porcukorral, majd hozzáadjuk a vaníliás cukrot, a megolvasztott margarint, a lisztet, a tejet, majd a felvert tojásfehérjét.


- Ne lepődjünk meg, hogy szinte egy leves hígságú masszát kapunk.
- Magas falú tepsiben süssük.
- A tepsit kivajazzuk, kilisztezzük (az oldalát csak vajazzuk).
- 160 fokon egy órát sütjük. A végére egy aranybarna tetőt kell kapjunk....kést nem kell beleszúrni, mert a középső réteg ugyis krém.
- Meg kell várni míg teljesen kihűl.
- Én hűlés után még egy fél literes tejszínt felvertem, bele kicsi zselatin, és rákentem.

Dobos torta



Tészta: Simán sütök két 6 tojásos kör alakú piskótát.... mind a kettőt 3 lapra vágom szét. Egyik piskótát úgy, hogy legyen egy vastagabb (ez lesz az egész torta alja) és egy nagyon vékony (erre jön majd a cukormáz - a teteje).

Krém: 25 dkg margarin, 3 dkg kakópor (én sima édessel csinálom) 3 dl tej, 25 dkg cukor, 4 dkg vanília puding.
Először is a tejet, cukrot és a pudingot sűrű masszává főzöm (ne forrjon) lassú tűzön kevergetés mellett. Majd egy tepsire terítve hagyom kicsit meghűlni. Egy tálban összekeverem a margarint és a kakaót, majd hozzáadom a kihűlt pudingot. (kicsit turmixgéppel is össze szoktam dolgozni, mert különben elég darabos a puding.
Majd megkenem a lapokat....szépen elosztva a krémet (oldalára is hagyva) de a legfelső vékony félretett piskótára nem rakok.....sőt, még rá sem teszem a többi tetejére azt az egy lapot (arra előbb a máz jön).

Máz: 10dkg cukor. Ezt egyszerűen lassú tűzön keverés mellett felolvasztom... ha már aranybarna, akkor le is emelem a tűzről, és a vékony piskótalapra öntöm ( gyorsan kell dolgozni vele) és vizes széles kézzel elsimítom... majd míg még teljesen meg nem köt gyorsan egy ollóval (könnyebb mint késsel) 8 részre vágom (tényleg gyorsan kell dolgozni, mert ha megköt, akkor törik). majd ráhelyezem a tortára.

Egy nappal a fogyasztás előtt érdemes megcsinálni, mert idő kell hogy összeérjen.

Mellékelek egy képet is (saját készítés) Itt még hűtés előtt van... (és egy-két tető nekem is megtört sajna....na de majd legközelebb már profibban megy. Ja, az oldalát még beszórtam darált dióval (ez elhanyagolható).


Cím nélkül

Először is pár szóban szeretném összefoglalni, hogy miért is indítottam ezt a blogot!
Egészen kicsi korom óta vonzott a konyha világa. Szerettem Anyunak és a Nagyinak segíteni a sütésben, főzésben. És ez a későbbiekben is megmaradt. Sikerült étterem konyháján is dolgoznom egy keveset, bár ilyen irányú végzettségem nincs (ezidáig....de ami késik, nem múlik).
Ebben a blogban szeretném összeszedni az eddig elkészített és megszeretett ételeket, ahogyan én készítem. Vannak benne egészen "egyedi" ötletek is, amik bármiféle recept nélkül pattantak ki a fejemből, mégis jó dolog sült (főtt) ki belőle! :)
Nem lesznek semmi szerint rendszerezve, épp amikor amit készítek, vagy eszembe jut, azokat írnám le...lesz közte leves, desszert (aprósütemény, torta), főzelék, de egyéb főtt étel különlegességek is! Próbálok mindhez (legtöbbhöz) képet is mellékelni!