RSS

Pages

2013. április 5., péntek

Habos-hűtős torta ízlés szerint

Igen, nincs más neve, hiszen az alap recept egy piskóta aljú habos málnás sütemény (így is nagyon finom), de én már elkészítettem egyéb variációját is, legutóbb egy ismerősömtől kaptt recept alapján diétás mákos lepényt készítettem az "aljának", majd arra sárgabarackos-mákos habot készítettem el, és isteni finom lett.

Hozzávalók: Vagy egy 2-3 tojásos piskóta, vagy az alábbi mákos lepény. Majd a további hozzávalók: 2 kis doboz joghurt (ez lehet ízesített is, én barackosat használtam ez esetben), 150g cukor (ha ízesített, cukrozott a joghurt, akkor nem kell annyi, inkább azt mondanám, hogy ízlés szerint), 30g zselatinpor (én azt szeretem, amit nem kell főzni, hanem közvetlen a krémbe keverhető), 4 dl habtejszín (vagy hullala), 300 g gyümölcs. Én esetemben ez konzerv sárgabarack volt kockázva, de lehet eper, vagy málna, vagy kivi, bármi...csak a képzeletünk szabhat határt. Például mákos lepénnyel nagyon el tudok képzelni egy finom meggyes habot, de akár áfonyásat is. :)

Mákos lepény: 
100 gr. liszt. fél cs. sütőpor, fél KK fahéj, 1 csipet só, 50 gr. darált mák, 50 gr. light margarin, 80 gr. cukor, 1 tojás, 1 narancs reszelt héja, 1,5 dl. tej.
Hozzávalókat elkeverem. Először a tojást a cukorral, majd a többi alapanyagot. Végül sütőpapíros tortaformába öntöm és közepes lángon kb. 15-20 perc alatt megsütöm.

Miután elkészítettük a piskótát, vagy a máklepényt, hagyjuk kihűlni, majd visszatesszük a formába.
A joghurtot elkeverjük a cukorral, és hozzáadjuk a zselatint is. Én ekkor öntöttem hozzá egy kis szemes mákot is, csak hogy jól nézzen ki, és harmonizáljon a habos rész a mákos lepénnyel :) A habtejszínt elkezdjük felverni, mikor már majdnem jó, hozzáöntjük a gyümölcsöt, és hozzácsorgatjuk habverőzés közben a joghurtos masszát is. A formában lévő piskótára/lepényre öntjük, a tetejét díszítjük egész gyümölcsdarabokkal. Jó pár órára hűtőbe tesszük, sőt, a legjobb ha előző nap elkészítjük. Másnap le lehet róla szedni a csatos formát. Jó étvágyat hozzá!! Vigyázat, könnyen hozzá lehet szokni, nagyon finom!! Nyárra kiváló, hideg torta!



Francia rakott krumpli, ahogy én készítem

Hozzávalók: 6 db főtt tojás, nyers krumpli, só, kolbász, bacon és/vagy szalonna kockák, hagyma vékonyra szelve, tejföl, 1 nyers tojás, pici tej.

A 6 (ízlés szerint több vagy kevesebb) tojást megfőzöm, a hagymát vékonyra felkarikázom, a kolbászt kockázva megpirítom a baconszalonnával együtt egy serpenyőben, egy tálban 2 kis doboz tejfölt kikeverek egy nyers tojással, kb fél dl tejjel és sóval. A krumplit megpucolom, és vékony karikákra felszeletetem. Ha így mindent előkészítettem, akkor fogom a jénait, kiolajozom az alját, és zsemlemorzsát szórok az aljába. Jöhet egy réteg a szeletelt nyers krumpliból, ezt megsózom (minden rétegnél fontos a sózás, mert a krumpli elég sok sót felvesz). Ráaprítok (vagy szeletelem) 2 főttojást, majd szórok a karikázott hagymából rá, majd 1-2 kanálnyit a pirított szalonna-kolbász egyvelegből, és a szaftjából is. Végül meglocsolom a tojásos, tejes tejföllel. És így folytatom a rétegezést a kívánt mennyiségig. Lefedem a jénait, és 180 fokon puhára sütöm. Nagyon finom szafts lesz!! Jó étvágyat!

 ( a képen még nyers állapotban látható)

2013. január 29., kedd

Csokis kenyér aszalt barackkal és magvakkal



Nem kell megijednünk, nem lesz egy édes kenyér, a gyümölcsök íze érződik csak kicsit édesnek (én most csak aszalt sárgabarackot tettem bele, de legközelebb egyéb aszalt gyümölcscsel is kipróbálom)
Magvak közül tökmagot és napraforgó magot tettem bele.

Először is leírom az öregtészta receptjét, ami szükséges ahhoz hogy finom, lágy szerkezetű kenyeret tudjunk sütni): 50dkg liszt, 1 ek olaj, csipet só, 1 tk cukor, 1 dkg friss élesztő, 3 dl langyos víz. Ezeket összedagasztjuk, majd hagyjuk 12 órát szobahőmérsékleten túlkelni (kelesztő tálban). Majd újra átgyúrjuk, és betesszük a hűtőbe, innen használunk belőle amikor szükséges.


50 dkg liszt, (én 20 dkg sima liszet tettem bele, 30 dkg kimondottan kenyér lisztet - a könnyebb szerkezetű kenyér érdekében). 2 tk só, 20g keserű kakaópor, 50 ml fekete kávé, 2 ek maláta, 1 ek olaj, 2,5 dl langyos víz, 20 dkg öregtészta (ami tapasztalataim alapján minimum 4 napos legyen, de lehet 1 hetes is), 1-1,5 dkg friss élesztő, apróra vágott aszalt gyümölcs, magvak ízlés szerint.

Kenyértésztát dagasztunk az összetevőkből, majd kb egy óra alatt duplájára kelesztjük. Lisztezett felületen veknit vagy kerek cipót formázunk belőle, és egy sütőpapírral bélelt jénaiba tesszük (nekem a lapos jénai tető ilyen esetben az "alja", erre helyezem a papírt és a cipót), rácsukjuk a fedelét ( a mélyebb részt, hogy legyen helye kelni, meg a sütőben süléskor is). 50-60 perc alatt szobahőmérsékleten duplájára kelesztjük. Az utolsó 15 percben bemetszük 3 helyen (ha cipó formája van, akkor nem szükséges, csak ha vekni kenyér alakja van, akkor szoktam), és előmelegítjük a sütőt 200 fokra. A kenyeret lepermetezzük hideg vízzel, és a jénai fedelébe is vizet permetezünk. Visszatesszük a tetőt, és sütőbe tesszük. Kb 50 perc kell neki, hogy készre süljön ( a kakaó miatt előbb érezhetjük illatozni, de nálam kellett az 50 perc, hogy a belseje is jól átsüljön). Az utolsó 10 percre levehetjük a fedőt, és anélkül sütjük, hogy finom ropogós héjat kapjunk. Mikor kivesszük, és rácsra helyezzük (ne hagyjuk a jénaiban, mert visszavizesedik), lepermetezzük gyengén hideg vízzel, és hagyjuk kihűlni.


Mézes kalács



Egy nagyon bevált mézeskalács receptet osztanék meg veletek. Nem kell hogy karácsony legyen, hogy nálunk elkészüljön, mert a gyerekek rengeteget tudnak belőle enni. Készíthetjük gyerek figurásra, vagy húsvétira is, vagy ami épp aktuális.
Elég nagy adag. A karácsonyfára csak a fele (vagy lehet még kevesebb is mint a fele) került.

80 dkg liszt, 30 dkg porcukor, 1 ek fahéj, 1 ek szekfűszeg, 1 ek szódabikarbóna, 5dkg margarin elmorzsolva, 4 tojás, 4 ek méz (ha valamiért nem áll össze akkor a margarin és a méz arányával játszhatunk természetesen)

Ezt az egészet összegyúrjuk, és elég ha csak fél órát pihentetjük a hűtőben, de bent hagyhatjuk egy egész éjszakára is. Nagyon vékonyra (pár miliméteres) nyújtjuk, és kiszaggatjuk. Sütőpapírral bélelt tepsire tesszük, és 180 fokra előmelegített sütőben kb 5-8 percig sütjük. Nagyon finom ropogós....még a fárol leszedve se szívták meg magukat.

Máz: Jól bevált mázam a sima kézi habverővel vagy fakanállal kikevert 25 dkg porcukor, 1 tojásfehérje, pár csepp citromlé. (most először készítettem egy hígabbat is, bevontam velük a mézekalácsokat, egy alap fehér színt adva nekik, és utána készítettem el ezt a sűrűbb írókát, amit meg is színeztem, és zacskóba töltve indulhatott a mézeskalácsok mintázása.

Őszibarack




Lagzik nagyon kedvelt süteménye. Én magam még csak most készítettem először. Kicsit időigényes sütemény, de megéri, mert finom.

Tészta: 20 dkg disznózsír, 2 tojás sárga, 30 dkg cukor, 2dl tej, 3 dkg liszt, 1 cs. sütőpor, 1 cs vaníliás cukor, 80 dkg liszt (nem elírás, hogy kétszer van írva liszt, majd a készítésnél leírom miért)

Töltelék: 25 dkg barackelekvár, 25 dkg porcukor, 1 kevés rumaroma, 3dkg kakaópor, 1 dl tej, a kikapart sütibelsők

A tésztához valókat összekeverjük a 80 dkg liszt kivételével. 45 percig pihentetjük, aztán hozzáadjuk a 80 dkg liszet is és jól átgyúrjuk. Diónyi kis gombócokat formálunk és sütőpapíros tepsire helyezzük. Előmelegített sütőben 180-200 fokon épp hogy megpirítjuk (de ne is legyen lágy), vigyázva, hogy ne repedjenek ki. (Nálam épp ezért a 180 fok vált be, kicsit lassabban lett kész, de át is sült, és nem repedt ki.
Mikor készen vannak, nagyon óvatosan egy kávéskanál segítségével kikaparjuk ezeknek a kisült félköröknek a belsejét egy tálba. Ezekhez keverjük a töltelék összetevőit, majd óvatosan vissza is töltjük a félkörökbe, és kettőt összetapasztunk. Az egyik felét vérnarancs aromába (piros) a másikat mandula aromába (zöld) mártjuk, majd ecsettel megkenjük tojásfehérjével, és kristálycukorba hempergetjük. (Nekem nem volt színes aromám, így sima vizet színeztem meg töményen piros, egy másik tálban zöld ételfestékkel és ebbe mártottam egy pillanatra a már összetapasztott barackokat).

Narancsos-fűszeres kacsa

Ezt készítettem el karácsony másnapjára a vendégeinknek, és sikert arattam vele. Igaz a szósz kicsit sok lett, így került a fagyasztóba belőle, de azért így ahogy van az eredeti receptet írom le.

Egy 2,5 kg-s kacsa (lehet hogy ha nagyobb a kacsa, akkor nem is olyan sok a szósz), 10 narancs, 2dl narancslé, 1 rúd fahéj, 1 csillagánizs, 1,5dl szójaszósz, 4-5 ek barnacukor, csili (elhagyható)

A kacsát 180 fokon kb 2 órát elősütjük. Időnként a saját zsírjával locsoljuk. Közben elkészítjük a mártást. A narancsokat megpucoljuk, és a hártyát is leszedjük. Egy lábasba tesszük és a narancslével összeforraljuk. Pürésítjük, hozzáadjuk a szóját, cukrot és fűszereket. Addig forralni míg felére fogy a szósz. Ha elkészült, a kacsát áttesszük egy másik tepsibe (leszedjük a zsírja fölül) megkenjük vele a ropogósra sült kacsát és 10 perc alatt magas hőfokon rápirítjuk a mártást a kacsára. A maradék mártást kínálhatjuk tálaláskor mellé.

Vörösboros szilvaleves




Hozzávalók: 40 dkg magozott aszalt szilva, 8 dl víz, 2 dl száraz vörösbor, 1 dl tejszín, 1 rúd fahéj, 1 csillagánizs, 1 tk vanília kivonat
cukor NEM kell bele, mert az aszalt szilva is olyan édes magában, hogy kellően édes lesz a leves.

A szilvákat a vízzel és a borral, valamint a fűszerekkel (fahéj, ánizs, vanílila) felteszem főzni, és omlósan puhára főzöm a szilvákat. Majd a fűszereket kiveszem belőle, és összeturmixolom. Felöntjük a tejszínnel, és összeforraljuk! Tálaláskor is tehetünk hozzá tejszínt.

Korhely leves (ahogy anyutól tanultam)

A bacon kockákat lepirítjuk, majd a szalonna kockákat kiszedjük, és a zsíron megdinszteljük az apró kockákra vágott hagymát. Egy répát apró kockákra vágunk, és ezt is hozzáadjuk, kissé átpirítjuk. Rádobjuk az enyhén kimosott savanyú káposztát, és kicsit dinszteljük. Megszórjuk pirospaprikával, sóval és borssal és felöntjük vízzel. Teszünk bele fokhagymát is, babérlevelet. Tehetünk bele kolbászt, virslikarikákat is, végül visszatesszük a pirított bacon kockákat és készre főzzük (káposzta legyen puha).

Makaron





 Hozzávalók: 100 g hámozott mandula extra finomra őrölve, 110g tojásfehérje (kb 3 tojás adja ki), amit egy napig szobahőmérsékleten hagyunk (na nekem annyi volt, hogy reggel 9-kor vettem ki a hűtőből, és 5-kor állta neki sütni), 200g porcukor, 4-5 evőkanál kristálycukor, ételfesték.

Egy nagyobb tálban elkezdjük a tojásfehérjéket felverni. Ha elkezd habosodni, kanalanként hozzáadagoljuk a kristálycukrot, és kemény habbá verjük. Közben hozzáadjuk az ételfestéket is. Majd fakanállal beleforgatjuk a finomra őrölt mandulát és a porcukrot. úgy tudjuk megállapítani, hogy megfelelő e az állaga (se túl kemény, se túl folyós), hogy egy sütőpapírral bélelt tepsire teszünk belőle, és nem szabad halmoknak maradnia, hanem kissé elterülős, de nem szétfolyós. Kinyomózsákba tesszük a masszát, és kör alakú kinyomóval "kupacokat" nyomunk ki. Majd ezt hagyjuk kb egy órát a tepsin pihenni, hogy egy megkeményedő "kérget" kapjon. Majd 150 fokra előmelegített sütőben 10-15 percig sütjük (recept 10-et írt, de nekem kellett a 10), ha le akarjuk emelni a sütőlapról, és nem félbeválik, hanem simán le tudjuk emelni, akkor kész. Hagyjuk kihűlni majd krémmel összetapasztjuk kettesével. A krém nagyon változatos módon készülhet, ez adja a fő ízét. Én a receptben leírt fehércsokis vajas krémet készítettem most bele, de legközelebb tuti bonyolítom...mondjuk citromos krémmel, vagy narancsossal....vagy...csak a képzelet szabhat határt. A receptbeli krém (nekem sok lett, így holnap még egy adag macaront kell süssek hozzá). 215g margarint 270g porcukorral robotgéppel simára keverünk. 170g fehércsokit megolvasztunk, majd ezt is hozzákeverjük a robotgéppel a porcukros margarinhoz és kész is, tölthetjük habzsák segítségével a süteménybe.

Karamellás sajttorta




Kell egy 22-24cm átmérőjű forma, kivalajzva (oldalán is), de lisztezve csak az alján. Sütőt előmelegítjük 175 fokra. 2dl liszt, csipet só, 1/2 dl kristálycukor, 1/2 teáskanál vaniliás cukor, 1 tojássárgája és 150g szobahőmérsékletű margarin. Ezt gyors mozdulatokkal szinte morzsolva összedolgozzuk, majd a formába nyomkodjuk. 100 g apróra vágott pecan diót vagy rendes diót szórunk rá, és belenyomkodjuk a tésztába (el is hagyható). 20 percig sütjük a sütőben, majd kivesszük. Ezalatt 200g Philadelphia krémsajtot (vajkrém - ami original, natúr...sótlan..) habverővel levegősre verjük, majd 3 nagyobb tojást is elkeverünk habverővel benne. Ezalatt egy lábosban 3 dl cukrot karamellizálunk, megfolyósítunk, ügyeljünk rá, hogy ne égjen meg. Majd újra habverőzés közben hozzácsorgatjuk a krémsajtos masszához az olvasztott cukrot...egyből elkezd ugye megkeményedni, így én a végén még merülőturmixxal is átkevertem, hogy sima folyós legyen. Ráöntjük a félig megsült tésztára, és 45-60 percre visszatesszük a sütőbe. A késpróba érvényes félig...nem szabad nagyon folyósnak lennie, de még kicsi maszatot fog a késen hagyni...kiszedjük, és fél órát hagyjuk hűlni a formában. Majd 100g keserű csokit összeolvasztunk 1/2 dl tejszínnel, és ezt elosztjuk a tetején, majd így ahogy van, formástúl a hűtőbe tesszük... ha kihűlt, tálalhatjuk.