RSS

Pages

2012. augusztus 10., péntek

Kapros-fenyőmagos lazac párolt zöldségekkel

Ezt a receptet egy kedves ismerős blogján találtam, de ahogy már mást is engedélyezett, hogy megosszam én is veletek, így most megosztom ezt is. Könnyen elkészíthető étel, és nagyon fionom.

A receptben borban párolt zöldségekkel tálalja a lazac szeleteket, de ma én pl zöldséges couscous-t készítettem mellé. De szerintem párolt rizs is illik hozzá.


Hozzávalók:
2 szelet lazac (nyilván ha több emberre készítjük, növeljük a mennyiségeket)
2-3 gerezd aprított fokhagyma
kapor
citromlé
bors (ez lehet sima fekete bors is, de színes is)
3-4 evőkanál olíva olaj
fenyőmag

A lazacszeleteket sózzuk, borsozzuk. Majd egy tálban elkészítjük a pácot, amihez összekeverjük az olíva olajat a citromlével (én 2 kanál valódi citrom levét tettem bele), az aprított kaprot, majd a szintén apróra vágott fokhagymát. Ebbe forgatjuk a lazac szeleteket, és legalább fél órát hagyjuk benne, de lehet tovább is. Ezidő alatt egy száraz serpenyőben megpirítunk 1-2 marék fenyőmagot aranybarnára.
Majd egy tepsit kibélelünk sütőpapírral, ráhelyezzük a pácolt halszeleteket, majd megszórjuk a pirított fenyőmaggal, és előmelegített sütőben 20-25 perc alatt készre sütjük.

Ezidő alatt elkészítjük a zöldségköretet (vagy az egyéb, általunk kedvelt köretet)

Hozzávalók
1 zsenge cukini
1 nagyobb sárgarépa
15-20 dkg gomba
1 vöröshagyma
fehérbors
kakukkfű
2 ek olíva olaj
1 dl fehérbor

A hagymát is, a cukinit, répát, gombát, egyszóval minden zöldséget vékony csíkokra vágunk. Először az olivaolajon a hagymár és a répát kezdjük párolni, majd mikor félig puha hozzáadjuk a cukinit és a gombát is. Sózzuk, borsozzuk, megszórjuk kakukkfűvel. Alaposan összekeverjük, majd felöntjük a borral. Fedő alatt puhára pároljuk. Mire minden zöldség puha lesz, a bor szinte teljesen elpárolog.
És már tálalhatjuk is a készre sült lazacszeletekkel.







2012. február 22., szerda

Amerikai csokis tallér

Ezt igazi amerikaiaktól tanultam sütni, mikor a kastélyban dolgoztam. :) Azóta is nagy kedvenc.

A recept az amerika mérőeszközre, CUP-ra van írva, de zárójelben odaírom ml-ben megadva is, hogy aki nem rendelkezik Cup-pal (ami már hazánkban is kapható amúgy), az is meg tudja sütni.
Bevallom, 1 adaggal már nem is szoktam indítani...hanem rögtön kettővel. De karácsony táján volt hogy 6 adagot kevertem be egyszerre. Ez tényleg olyan sütemény, amit ha egyszer elkezd enni az ember, nehéz abbahagyni. :)

Hozzávalók:
1/2 cup (125ml) margarin, 1/2 cup (125ml) barnacukor, 1/4 cup (50ml) kristálycukor, 1 tojás, 1 tk vaniliás cukor, 1 cup (250ml) liszt, 1/2 tk só, 1/2 tk sütőszóda (szódabikarbóna), 100g keserűcsoki

Készítés:
Elkeverjük a margarint a két féle cukorral, tojással és vaníliával. Külön tálban összekeverjük a lisztet a sóval és a sütőszódával. A híg masszába keverjük az apró kockákra vágott csokidarabokat, majd a lisztes keveréket is. Sütőpapírral bélelt sütőlemezre adagoljuk kiskanállal a sütimasszát, viszonylag távol egymástól, mert sütés közben ellaposodik, elterül. Előmelegített sütőben 190 fokon kb 10-12 percig sütjük.

Tiramisu

Hozzávalók: 4 tojás, 5ek kristélycukor (ízlés szerint lehet több is), 1 doboz mascarpone (250g), 1 csomag babapiskóta, 1 banán, kevés kávé (akár főzött, akár nesscafé)

Készítés: A tojások sárgáját kikeverjük a cukorral, majd hozzáadjuk a mascarponet, és ezzel is simára keverjük. A tojások fehérjét kemény habbá verjük, majd hozzáforgatjuk az előzőleg elkészített mascarpones krémhez. Egy kisebb tepsibe, vagy téglalap alakú üvegtálba kezdjük rétegezni ilyen sorrendben: babapiskóta - ezt meglocsoljuk a kávéval (aki nem szereti, az egy kis kakaóval is locsolgatja) - krém - banán karikák - piskóta - kávé - krém. Végül rászitálunk keserű kakaóport, és legalább 1 órára hűtőbe tesszük, hogy az ízek összeérjene és a babapiskóta megpuhuljon.

Káposztás pogácsa

Ezt a receptet úgy kaptam barátosnémtől. Azonnal megszerettük! Olyan finom a káposztás íz, és nagyon puha. Még másnap is!! (Sajnos sok olyan pogácsarecepttel találkoztam, ami frissen nagyon finom, de másnapra szinte ehetetlen kemény lesz...ez nem olyan!)

Hozzávalók:
kb 1kg reszelt káposzta, 70dkg liszt (bár nekem fevett többet is), 15dkg zsír vagy margarin, 25dkg tejföl, 2,5dkg élesztő, 1dl tej, só, 1kk cukor a tejbe + 1 tojás a kenéshez.

A reszelt káposztát kis olajon sóval, borssal átdinszteljük (csak úgy, mintha káposztástésztát főznénk), majd hagyjuk teljesen hidegre hűlni. A langyos, cukros tejben felfuttatjuk az élesztőt, majd minden összetevőt összegyúrunk, megdagasztjuk egy jól gyúrható tésztává. Hűtőben pihentetjük (minimum 1 órát, de volt már hogy egy egész éjszakát pihentettem). Majd ujjnyi vastagra nyűjtjuk, kissé bevagdaljuk (bekockázzuk) a tetejét, kiszaggatjuk, megkenjük felvert tojással, és előmelegített sütőben 180 fokon aranybarnára sütjük.

Red Velvet Cake (azaz a Vörös Bársonytorta receptje)

Végre ideértem az ígért recepttel. Egy kedves netes ismerősöm blogján találtam meg a receptet, de gondoltam én is megosztom veletek (persze a beleegyezésével). Én annyit változtattam rajta, hogy a krém mennyiségét növeltem, az eredetihez képest. Én ezt a nagyobb mennyiséget írom most le nektek, mert így nekem nagyon ízlett, hogy aránylag sok krém volt benne.

20 cm-s tortaformához van a recept!

Hozzávalók:
A "piskótához": 18dkg liszt, 1/2 evőkanál keserű kakaópor, 1/2 kk szódabikarbóna, 1/2 tk sütőpor, 18dkg kristálycukor, 18dkg margarin, 1dl tejföl, 1kk vanilia aroma, 1 tojás, piros ételfesték, csipet só

A krémhez: 25dkg mascarpone, 12,5dkg margarin, 50-60dkg porcukor (ízlés szerint, de az 50 legyen meg, hogy ne legyen túl híg a krém), 2tk vaníliás cukor

Készítés:
Egy tálba szitáljuk a lisztet, a sütőport, a szódabikarbónát, a sót és a kakaóport. Ha por alapú az ételszínezőnk, akkor azt is ide keverjük bele. Egy másik tálba robotgéppel simára keverjük a cukrot a margarinnal, a tojással, vaniliás cukorral, tejföllel. Ha folyékony az ételszínezőnk, akkor ebbe a keverékbe tesszük bele. Ezután a lisztes keverékhez öntjük a folyékony masszát, miközben simára keverjük. 3 részre osztjuk, és sütőpapírral bélelt 20cm-s tortaformába előmelegített sütőben 180 fokon kb 20-25 perc alatt készre sütjük külön-külön a lapokat. Ezeket hagyjuk teljesen kihűlni.
Addig elkészítjük a krémet. Ami nagyon egyszerű, mert csak a fent említett összetevőkből robotgép segítségével egy sima krémet keverünk, amivel megtöltjük a kihűlt tortalepokat, majd kívülről is teljesen bevonjuk a tortát a maradék krémmel. Végül én piros marcipán szívekkel díszítettem (Valentin nap alkalmából). 1-2 órát pihentetjük minimum a hűtőben mielőtt felvágjuk. De én már fogyasztás előtti nap elkészítettem, és mondhatom, hogy fantasztikus volt, jól átért az egész. És tényleg bársonyos íze van a krémnek, és vörös a torta. Látványos, és finom!

2012. február 12., vasárnap

Hamburger házilag

A napokban kaptam a hamburger zsemle receptet egy kedves ismerősömtől. Gonoltam, ezt minden képpen ki kell próbálnom, hát így is tettem. Azt hiszem nem az utolsó alkalom volt, hogy készítettem.

Zsemle hozzávalói: 2dl langyos tej, 100g natúr joghurt, 40g olaj, 2ek cukor, 1tk só, 2dkg élesztő, 1 tojás, 600g liszt

Az élesztőt a cukros langyos tejben felfuttatjuk, géppel vagy kézzel dagasztjuk. Mikor sima, jól gyúrható tésztát kaptunk, kelesztőtálban kb 1 óra alatt a duplájára kelesztjük. Majd kb 120g-os zsemléket formálunk belőle (8-9 db kell hogy kijöjjön belőle), egy sütőpapírral bélelt sütőlemezre helyezzük őket. Letakarjuk egy konyharuhával, és még egy jó 40-50 percig kelesztjük. Majd lekenjük egy felvert tojással a tetejüket, és megszórjuk szezámmaggal. Előmelegített sütőben 180 fokon kb 18-20 perc alatt készre sütjük.
A felvágás előtt hagyjuk kihűlni. Ha kihűlt, kettévágjuk, és mi úgy szeretjük, ha mind a kettő belső felét egy felforrósított serpenyőben mindenféle zsiradék nélkül egy kicsit átpirítjuk.

Addig előkészíthetünk minden mást. A darálthúst csak sózzuk és borsozzuk. Nagyon vékony, lapos, tenyér nagyságúnál nagyobb húspogácsákat formázunk, mert eléggé összezsugorodik sütéskor. A jó forró serpenyőt épp csak megolajozzuk, a húsból úgyis sül ki még zsiradék. A hagymát apró kockára vágjuk, és olaj nélkül egy serpenyőben kissé átpirítjuk.
Ezen kívül mi még salátalevelet, sajtszeletet, paradicsomszeletet, szendvicsuborkát (savanyúság, de édes), mustárt és ketchupot tettünk bele.








2012. február 11., szombat

Eddig kipróbált bonbon töltelékek

Kávés csokimousse

Hozzávalók: 3db pillecukor, 1,5dl habtejszín, 6dkg étcsokoládé (bevonó), 1kk instant kávé.

Fél dl tejszínt kis lángon elkezdünk melegíteni, ebben feloldjuk a kávét, és hozzáadjuk a felaprított csokit. Folyamatos keverés mellett kis lángon felolvasztjuk benne a csokit. Majd belecsípkedjük a 3 pillecukrot, és ezt is felolvasztjuk kevergetés mellett. Egynemű masszát kell hogy kapjunk. Ezt hagyjuk kihűlni. Történetesen, ha nem habos mousse-t szeretnénk, akkor már ezt a kihűlt krémet is felhasználhatjuk töltelékként...viszont akkor nem kell a többi tejszín. Én úgy csináltam, hogy ebből is tettem egy-egy kávéskanálnyit a bonbonokhoz, a maradék kávés krémhez viszont kemény habbá vertem a tejszín maradékát, és feleforgattam a kihűlt (fontos, hogy hideg legyen) kávés krémbe. És még ebből is töltöttem a bonbonokba. Ügyelve arra, hogy a csokival való lezáráshoz maradjon hely. Így két réteg krém lett a bonbonban. A krémekkel megtöltött bonbonokat hűtőben pihentetjük legalább fél órát az újra temperált csokival való lezárás előtt.




"Alap" fehér krémből kiindulva narancsos töltelék :)

6dkg fehér csoki apróra vágva, 50ml habtejszín és 2-3 db pillecukor

És ez nagyon sokmindennel variálható. :) Én legutóbb narancslevet facsartam bele frissen, valamint reszelt narancshéjat, és kandírozott narancshéjat tettem bele. Mindezt villany egyesen lassan melegítve, végig kevergetve, és kóstolgattam mennyire narancsos. Az eredmény bámulatos lett. :) Természetesen a tölteléket most is hagyjuk teljesen kihűlni. Már bonbonba töltve is leginkább pár óra múlva lesz az igazi, akkor a legjobb megkóstolni :)




Marcipánkrém

Nagy kedvencem a marcipánkrém. Azért, mert önmagában is nagyon finom, de úgy is, ha mondjuk szilvapálinkát "csempészünk bele", vagy előző nap rumba áztatott aprított mazsolát, de akár úgy is szoktam kombinálni, hogy a csokikúpokba először egy kávéskanálnyi lekvárt teszek (eper vagy málna, vagy barack...bármi), majd erre kanalazom rá a kihűlt marcipán krémet.

3 dkg marcipánmassza, 4 dkg fehér csoki aprítva, 4-5 evőkanál habtejszín (a sűrűségét a marcipánmassza és/vagy a tejszín arányával változtathatjunk) Arra azonban mindíg gondoljunk, hogy hűlés közben még sűrűsödik kicsit. Az összetevőket ebben az esetben is kis lángon, kevergetve összeolvasztjuk egynemű masszává.

Ez a kép annyira nem lett szép. Ezek a bonbonok még nem a bonbonformában, hanem a jégkocka formában készültek. A fehércsoki borításúban van lekvár, és az említett marcipán krém (magába a fehércsoki burokba mákot szórtam, így még látványosabb külsőt kaptam)



Tejcsokis fahéjkrém

A többihez hasonlóak az arányok. Persze ezt ki kell tapasztalni, mert vannak bonbonformák, amik mélyebbek, és több krém fér beléjük, így arányosan növelni kell a csokoládé-tejszín-pillacukor arányát.

6dkg tejcsokis bevonó aprítva, fél dl tejszín, 3 pillecukor, és ízlés szerint fahéj. A szokásos módon kis lángon egynemű masszát főzünk belőle állandó kevergetés mellett. Hagyjuk kihűlni.




"Nyolc után", azaz az After Eight bonbon

Nagy kedvencem lett már első készítésre. Sajnos kettévágott kép ez esetben nem készült, de amint újra gyártom, pótolni fogom eme hiányosságot.

A jól bevált "alap" fehér krém a kiindulási alapunk.
6 dkg fehér csoki, 50 ml habtejszín, 3 db pillecukor. Ezt elkezdjük összemelegíteni, majd csepegtetünk hozzá borsmenta aromát. Javaslom, hogy tényleg vagy cseppentővel, vagy először kiskanálra öntve adjuk hozzá a krémhez, nehogy "meglóduljon" az üveg, és túl sok legyen, mert elég intenzív íze van. Keserű csoki kúpokba töltöttem, majd miután a bonbon lezárása is megtörtént, és a formából is kiszedtem, 2 kocka fehércsokit olvasztottam meg, amihez egy csepp zöld ételfestéket kevertem, ezzel a zöld csokival díszítettem a bonbonokat.


"Új hobby" a bonbon készítés

Karácsony előtt láttam egy ismerős blogját, aki gyönyörűbbnél gyönyörűbb bonbonokat készít különféle ízesítéssel, díszítéssel sokak örömére. Gondoltam, úgyis szeretek a konyhában tevékenykedni, kreatívkodni, azt mondják van is hozzá érzékem (csak szerényen :) ), így gondoltam megpróbálkozom vele, milyen jó lenne ajándékba adni egy pár barátnak karácsonyra. Eleinte csak egyszerűbb töltelékeket választottam, de mostanában már többfélét készítek, és van még rengeteg megvalósításra váró ötletem. Karácsonyra még nővéremtől is kaptam egy bonbonos könyvet, azokból is muszáj lesz kipróbálnom jópárat (idővel az összeset).
Nem fogok a másik blogból szó szerint idézni, inkább saját tapasztalatokat írnék, hogy én hogy készítem a bonbonokat. Egy párfajta, már kipróbált töltelék "receptet" is írok.

Először is szükség van bonbonformára. Én jelenleg 2 db szilikon bonbonformával rendelkezem. Első próbálkozásaimat szilikon jégkockatartóval követtem el, de nem lettek igazi szép bonbonok. Eleve nehezebb kiszedni belőle a kész bonbont, mert hiába szilikon mindkettő, a jégkocka tartó merevebb mint a bonbonforma. És mondják, hogy a temperáláson múlik, hogy milyen fényes lesz a bonbonunk...hát akármennyire jól volt temperálva, a jégkockatartóban készült bonbon mégsem lett olyan fényes, mint az erre a célra kialakított szilikon formában.
A megfelelő csokiválasztás is lényeges. Én tortabevonó ét -, tej- és fehércsokoládéval dolgozom. Márkát hiába is írnék, itteni, svéd termékek.
Szükség van még valami egyenes felületre, ami a legjobb ha márvány lap, de gondolom nem rendelkeznek sokan otthon ilyennel, és amíg csak próbálgatjuk a bonbon készítést, szerintem tökéletesen megfelel egy műanyag, vagy fém tálca is (nekem műanyag peremes tálcám van). Ezen kívül jó szolgálatot tesz egy tortakiszedő "lapát", mert elég vékony "pengéjű", mégis aránylag széles felület. Erre a csoki temperálásakor lesz szükségünk.

Egy 200 g-os étcsokis bevonó táblát (ha fehércsoki bevonatot szeretnék, akkor természetesen fehércsokit) gőz fölött megolvasztok, majd mikor már jó folyós az egész, akkor a tálcára öntöm, és a tortakiszedővel, kevergető mozdulatokkal (a széléről befele mozgatva a csokit) visszahűtöm. A fehér csokit kicsit hidegebbre kell hűteni, mint az étcsokoládét. A még folyékony, a visszahűtött, temperált csokit belemerem a tortalapát segítségével a bonbonformába, színültig töltöm mindegyik formát, majd a forma két szélét fogva, apró mozdulatokkal a pulthoz, asztallaphoz "ütögetem", hogy a buborékok feljöjjenek a felszínére, hogy később ne legyen buborékos a csokikúpunk. Majd a tálca fölött "fejrefordítom", és apró rázó mozdulatokkal kicsurgatom belőle a felesleges csokit. Majd szépen "letisztázom" a bonbonforma felületét a tortalapátommal. ezt követően a hűtőbe teszem egyenes felületre a formát, hogy a csoki megszilárdulhasson a formában. Amíg szilárdulnak a csokikúpok, elkészíthetjük a krémet. Bár kezdhetünk a krémmel is, mert annak teljesen ki kell hűlnie, mielőtt a csokikúpokba töltenénk, hisz ha csak kicsit is langyos, akkor megolvasztja a csokiburkokat.
Eleinte, míg csak egyszerű tölteléket akartab bele rakni, csak hogy egyáltalán kipróbáljam, hogy sikerül e töltött bonbont készítenem, akkor már kész, boltban kapható karamell ízű fagyi öntettel töltöttem meg a bonbont. Arra ügyelni kell, hogy maradjon elég hely a "talpaknak", azaz a bonbon lezárásához. Mindjárt teszek ide egy képet a megtöltés folyamatáról, sajnos az egész folyamatról nincsen sok-sok képem, viszont a youtubon van egy remek videó, és is "arról tanultam". Azt is ideteszem mindjárt. Csk még leírnám, hogy miután beletettük a tölteléket a bonbonokba, visszatesszük a hűtőbe. A csokimaradékunkat visszatesszük a gőz fölé újra megolvasztani, majd újra temperálni, és az újra temperált csokival lezárjuk a bonbonokat. Van olyan töltelék, aminél elég annyit a hűtőben lennie a bonbon lezárása előtt, ameddig ujra temperáljuk a csokinkat, viszont van olyan is, aminek jobb ha egy órát áll a talpazás előtt, hogy kicsit szilárduljon a töltelék. Ha lezártuk az újra temperált csokival, akkor ismét hűtőbe tesszük, és körülbelül egy óra múlva kiszedhetjük a formából a kész töltött bonbonjainkat.
És akkor most jöjjön a kép, és a videó. A különböző töltelékeket egy új posztban írom meg inkább.

Itt látható 4 középső kivételével megtöltve bolti karamell ízű fagylaltöntettel. Nem, nem képrázik a szemetek, a csoki burok ez esetben kék (fehér csokit olvasztottam, színeztem, és úgy temperáltam).

http://www.youtube.com/watch?v=0bMSZ8W3HAk És a videó, amiből én magam is sokat tanultam

Lime curd házilag

Az előbb említettem a briósos posztban, hogy a briósokat Lime curd-dal töltöttem meg. Én ugyan (idő hiányában) boltban vettem most, de ez a nagyon finom pikáns krém házilag is elkészíthető.

Hozzávalók: 3-4 lime leve, 1-2 lime héja, 20 dkg cukor, 2 nagy tojás, + 2 tojásnak csak a sárgája, csipet só, 10 dkg hideg margarin (vaj).

Készítés: Másfél lime héját lereszeljük, 3 lime levét kifacsarjuk, majd a 20 dkg cukorral, az egész tojásokkal és a + tojássárgákkal és sóval alaposan elkeverjük (ízlés szerint tehetünk még egy fél vagy egy egész lime levét, ki mennyire savanykásan szereti). Lassú tűzön állandó kevergetés mellett puding sűrűségűre főzzük (elég hamar megvan). Ekkor a vajat apró kockákra vágjuk, és csak 1-2 kockánként adjuk hozzá folyamatos keverés közben. Ha egy-egy kocka beleolvad, akkor adjuk hozzá a következőt. Egy selymes krémet kell kapjunk. Mielőtt a briósokba kenjük, hagyjuk kihűlni.

Töltött fekete-fehér briósok

Hozzávalók: 60 dkg liszt, csipet só, 4 ek cukor, 1 tojás, 2dl natúrjoghurt, 1,5dl tej, 8 dkg olvasztott margarin, 3 dkg élesztő, 2 ek keserű kakaópor, + 1 tojás a kenéshez


Készítés: A langyos cukros tejben felfuttatjuk az élesztőt, majd a liszttel, csipet sóval, tojással és joghurttal elkezdjük összedagasztani. Ezt lehet kézzel, vagy robotgép dagasztófejével vagy akár kenyérsütő gépben is végezni. Mikor kezd összeállni, lassan csorgatjuk bele az olvasztott margarint, és egy lágy, kelttésztát gyúrunk belőle. Mikor kész a tésztánk, akkor ketté szedjük, és az egyik feléhez 2 evőkanál keserű kakaóport gyúrunk. Ha szükséges, akkor 2 evőkanál víz segítségével gyúrjuk bele. Ezután duplájára kelesztjük 1 óra alatt. Lisztezett felületen mindkettők nagyjából ugyanakkora nagyságúra nyújtjuk, ez legyen kb 2mm vastagságú. Ez egyiket megkenjük a krémmel (esetemben ez lime curd-dal történt, amit boltban vettem, de ezt készíthetjük házilag is, majd a következő posztban leírok, hogyan. De megkenhetjük akár egy sűrűbb csoki vagy vanilia pidinggal is, de akkor a puddingba is tegyünk a legvégén kicsi margarint). Ha megkentük, akkor egymásra helyezzük a két tésztát, majd felcsíkozzuk egy éles kés vagy pizzavágó segítségével. Egy-egy csíkot a két végénél megfogunk, és kicsit ellentétes irányba csavarjuk meg a csíkot. Majd briós alakban feltekerünk egy egy ilyen megcsavart csíkot. Sütőpapírral bélelt tepsire tesszük őket, de távol egymástól, mert még kelni fognak, és sütés közben is növekszenek. Fél órát kelesztjük még a tepsin briós alakban. Ezidő alatt 180 fokra előmelegítjük a sütőt. A 30 perc elteltével lekenjük tojással a brióst, és kb 20 perc alatt szép barnára sütjük. Végül rácsra helyezve hagyjuk hűlni.

Itt briós alakban kelesztődnek már a sütés előtt.

És a megsült briósok.



2012. február 1., szerda

Néger szelet

Barátnőmtől kaptam a receptet, és nagyon megszerettem, megszerettük. Gyakran készítem.

Hozzávalók:

A piskótához: 25 dkg cukor, 4 tojás sárgája, 10 dkg margarin, 25 dkg liszt, 12g sütőpor, 2 ek keserű kakaópor, 2 dl tej

A hab: a 4 tojás fehérje, 25 dkg kristálycukor

A máz: 2 ek kakaópor, 4-5 ek cukor (ízlés szerint több vagy kevesebb), 2 dkg margarin, kevés víz (max fél dl)


Készítés:

Először a piskótát készítjül el, mégpedig úgy, hogy a tojások sárgáját habosra keverjük a cukorral és a margarinnal, majd fokozatosan hozákeverjük a tejet. Végül a sütőporos lisztet és a kakaóport is. Sütőpapírral bélelt tepsibe öntjük, majd előmelegített sütőben 180 fokon megsütjük. Kb 30-40 percig sül, de a tűpróba érvényes erre is, mint sok süteményre. Ha elkészült, megvárjuk, hogy teljesen kihűljön.
Ha ez kész, és ki is hűlt, akkor nekiláthatunk a habnak. Én a tepsiben szoktam hagyni a piskótát, csak "fejrefordítom", és leveszem róla a sütőpapírt.
A habot gőz felett kell csinálni. Először kimérjük a cukrot, majd ahogy a forrásban lévő vizünk fölé tesszük a tálat amiben a tojásfehérjék vannak, el is kezdjük egyből robotgéppel verni. Először kisebb fokozaton, majd lehet feljebb tenni. A cukrot fokozatosan adagolom bele. Ha már elég kemény a hab (amúgy az a jó, ha minél tovább van verve, arra ügyeljünk, hogy a meleg miatt ne kezdjen nagyon "odasülni" a tál falához). Ha kész, levesszük a gőz fölül, és rámerjük, rásimítjuk a piskótára. Majd hűtőbe tesszük.
Végül elkészítjük a mázat. Ez is gőz fölött készül. A hozzávalókat egy lábasba tesszük, és gőz fölé helyezzük, majd folyamatos keverés mellett egyneművé keverjük. Ráöntjük a kész süteményünkre, és visszetesszük a hűtőbe. Kb fél óra múlva már vágható, fogyasztható.

2012. január 21., szombat

Halászlé (ahogy Anyutól tanultam)

Alapléhez:
ponty fej, farok, uszonyok, esetleg 3-4 sneci,
2-3 fej hagyma
fél paradicsom
1 kicsi csípőspaprika
pirosarany
1 krumpli, fél répa
halászlé leveskocka, só, bors, 1 kockacukor, pirospaprika, víz

Majd a fő léhez halszeletek, még víz, pirospaprika, só, kicsi vörösbor, halászlé kocka, 1 gerezd fokhagyma.

Készítés:
Az alapléhez való dolgokat egy lábasban összerakva feltesszük főni. Mikor teljesen megfőtt, akkor a fő csontokat kivesszük belőle (ha fej volt benne, akkor a koponya csontot és ilyen nagyobb csontokat), majd az egészet kicsit merülőturmixxal megnyúzzuk. Végül szűrőn átpaszírozzuk az egészet. Így kész is van egy sűrű alaplé. (Ezt akár előző nap elkészíthetjük). Majd ezt felöntjük még vízzel (ennek mennyisége attól függ, hogy mennyi levest szeretnénk, és mennyi halszeletet teszünk bele). beletesszük a szeletekre vágott pontyot, ha van halikra vagy haltej, azt is, halászlé leveskockát, pirospaprikát, sót, és kb 1 dl vörösbor (lehetőleg szárazat), és végül egy gerezd fokhagymát elkapargatva. Addig főzzük, míg a halszeletek meg nem puhulnak, és az ízek jól összeérnek.
Jó étvágyat!