RSS

Pages

2010. június 29., kedd

Kínai sülttészta szezámmagos csirkemellel

Erre a receptre ismét a neten találtam rá, de egyből a szívembe lopta magát. Amúgy is szeretem a kínai ételeket, és ez meg fenomenálisan jó!! Így megosztom veletek is!
Gyors, kiadós, laktató, és nagyon finom!

Hozzávalók:
Tésztához:
-tészta :) (mily meglepő), ami lehet spagetti, de nekem rövidebb, házi jellegű "Specle" tésztám volt itthon
-egy fej hagyma
-kevés olaj
-szójaszósz
-só
-cukor


(4 személyre)
- egy nagyobb csirkemell (filé) vagy két-3 kisebb)
Bunájához:
-6 evőkanál liszt
-3 evőkanál keményítő (nekem nem volt itthon, azt is liszttel pótoltam)
-1 egész tojás
-csipet só
-egy evőkanál olaj
-1,5 kávéskanál sütőpor
-kevés víz

Mázhoz:
-ketchup
-méz
-szezámmag
-chilli szósz (erős pistával helyettesíthető) de el is hanyagolható


Készítés:
Először a tésztát kifőztem sós vízben, majd lecsepegtettem. A hagymát apró kockára vágtam, és wok-ban üvegesre pároltam, majd locsoltam rá 3 evőkanál szójaszószt. Ezután rádobtam a kifőtt tésztát, kicsit sóztam (nagyon kicsit, mert a szójaszósz is sós), majd 3-4 kiskanál cukrot tettem rá, és pirítottam.

A csirkét először felkockázom. Majd a bunda hozzávalóit összekeverem úgy, hogy egy sűrű palacsintatésztát kapjunk (jó sűrűt - csak kicsit hígabb mint egy galuskatészta). Ebbe belemártom a csirke kockákat és bőséges forró olajban megsütöm. Eközben összekeverek ketchupot, mézzel, erős pistával és 3 evőkanál szezámmaggal. A ketchup-méz-chilli arány ízlés szerint...én most kevésbé csípősre, inkább édeskésre készítettem. Ahogy kisült a bundázott csirke, rögtön a mártásba dobtam, és beleforgattam. Majd egy jénaiba tettem, és én kicsit még előmelegített sütőbe tettem (igazából melegen tartás céljából), de így még jobban "ráragadt" a máz a csirkére.

2010. június 18., péntek

Túrós-szalonnás sztrapacska

Hozzávalók:
nyers krumpli,
só,
liszt,
friss túró,
szalonna,
fogyasztáskor ízlés szerint tejföl

Készítés:
Meghámozzuk, és apró lukú reszelőn lereszeljük a krumplit nyersen. Majd megsózzuk, és annyi lisztet teszünk hozzá, hogy egy nokedli sűrűségű tésztát kapjunk.
Majd vizet forralunk, amibe sót teszünk, és nokedli szaggatóval beleszaggatjuk az előzőleg összekevert tésztát. Ha kifőtt, leszűrjük, és jól kimossuk, lehűtjük.
Ezt követően egy mélyebb serpenyőben (én WOK-ban szoktam) enyhén húsos szalonnakockákat pirítunk saját zsírján. Ha már megpirult, rádobjuk a kifőtt "tésztát", és jól beleforgatjuk. Ezt követően rámorzsoljuk a túrót is, és ezzel is átmelegítjük! Ezt követően fogyasztható is! Ízlés szerint teszünk rá még tejfölt és sót (én csak akkor szoktam, mikor már tányérra rakom).

Rakott vagy más néven csúsztatott palacsinta

Készítünk egy palacsinta tésztát (1 tojás, víz, csipet só, 2-3 kiskanál cukor, liszt). Majd úgy sütjük meg a palacsintákat, hogy csak az egyik oldalát kell megsütni. Majd "kicsúsztatjuk" egy tepsire. Ezután megkenjük baracklekvárral, megszórjuk cukrozott kakaóporral, és darált dióval. Majd rácsúsztatjuk a következő palacsintát, és ezt így rétegezzük legalább 15-20 (de minél több annál jobb) rétegen keresztül. A tetejére lekvár, kakaó és dió kerül. Majd ha kész ez a rétegezett palacsinta "torta", akkor a sütőbe tesszük, és 150-180 fokon összesütjük, hogy jól összeérjenek az ízek. Mikor elkezd "illatozni", akkor már jó is! :)

2010. június 13., vasárnap

Juhtúrós karaj

Hozzávalók:
karajszeletek (ki mennyit szeretne enni),
juhtúró,
kevés valódi túró,
só, bors, kapor (vagy friss bazsalikom), kaporból is a friss a jobb,
pici szalonnacsíkok,
hagyma
ízlés szerint oliva bogyó is

Készítés:
A karajszeleteket kicsit kikloffolom (nem túl vékonyra), besózom. Egy tálba teszem a juhtúrót, a sima túróval, aprított kaporral, só, bors ízlés szerint. Majd a szalonnacsíkokat (vagy kockákat) kicsit megpirítom, és ezt is a túróhoz szórom. Összekeverem, esetleg a szalonna kisűlt zsírjából is mehet kicsi hozzá. Kenhető, de ne túl híg massza legyen! Ezt beletöltöm a karajszeletekbe. Először két oldalából kb 1-2 cmt felhajtok (be középirányba), majd felgöngyölöm. Ha van kis méretű tepsi, amibe szorosan egymás mellé tudjátok tenni a tekercseket, akkor nem kell kötözni vagy hústűzni sem. Ha kész vannak a tekercsek, kicsit meglocsolom oliva olajjal, vékony hagymaszeleteket teszek rá, és borsőrlőből borsot darálok rá. (Ínyencek, meg főleg akik a kapor helyett bazsalikomot tesznek a túróhoz, azok oliva bogyó szeleteket is tehetnek a túróhoz). Majd kb fél deci vizet öntök a húsok alá, lefóliázom, és 180-200 fokon először fólia alatt puhára párolom, majd leveszem a fóliát, és megpirítom. Hercegnő burgonyával tálalom. (De lehet sima petrezselymes krumplival vagy rízzsel is)

Bólyi túrós (avagy lustarétes)

Hozzávalók:
50dkg túró
1 bögre (2,5-3dl) (továbbiakban mindent ugyanazzal a bögrével mérek ki) liszt
1 bögre porcukor
1 csomag sütőpor (15g)
10 dkg margarin
2 tojás
1 bögre tej
mazsola (elhagyható) én pl magozott meggyet szoktam helyette
1 csomag vaniliás cukor
reszelt citromhéj

Készítés:
A sütőt előmelegítjük 200 fokra. A lisztet-porcukrot-sütőport összekeverjük egy tálban. A tepsi aljába 5dkg margarint elkenek (soknak tűnik, de kell ennyi), majd a lisztes-porcukros-sütőporos keverék felét beleszórom. Rámorzsolom a túrót, erre mazsolát (vagy meggyet) szórok, meghintem a vaniliás cukorral, és reszelek rá citromhéjat (minden szépen elosztva rétegesen legyen a tepsiben). Erre rászórom a lisztes keverék másik felét. A tojásokat a tejjel simára keverem (sima kézi habverővel, de akár villával is elég), és egyenletesen rálocsolom a süteményre. Végül rádarabolom a másik 5dkg margarint. Forró sütőben 40 percig sütöm.

Stefánia vagdalt petrezselymes újkrumplival

Hozzávalók (a húshoz):
70-80dkg darált sertéshús (nem mértem ki pontosan hogy mennyiből készítettem)
2-3 vastagabb szelet kenyér
egy nagyobb hagyma fele, vagy egy kisebb egész hagyma
fokhagyma

bors
pirospaprika
vegeta
1 tojás (nyersen)
és 4db keményre főzött tojás

Készítés:
A kenyérszeleteket tej és víz keverékébe áztattam, majd kifacsarva a darálthúshoz adtam. A hagymát apró kockákra vágtam, és beletettem. Majd ízlés szerint tettem bele egy teáskanál aprított fokhagymát, sót, vegetát, őrölt feketeborst, és pirosparika port. Majd beleütöttem egy tojást, és jól összekevertem az egészet.
Egy tepsit sütőpapírral béleltem, és a húsos massza felét a tepsi közepébe halmoztam "rúd alakban". Majd egy vájatot készítettem végig bele, ahogy a 4 keményre főzött, hámozott tojást sorban elhelyeztem. Majd erre tettem a maradék húsmasszát, hogy az egészet befedje, kis vizes kézzel "összedolgoztam". Ezután a tetejét megkentem olajjal, és meghintettem zsemlemorzsával (ügyelve, hogy mellé ne sok morzsa szóródjon, mert különben megég). Előmelegített sütőben 18 fokon sütöttem szép barnára (addigra a hús belül is jól átsül). Ezután szépen szeletelhető, melegen, de akár hidegen is fogyasztható.
Én petrezselymes újkrumplival tálaltam. Mivel nagyon apró volt a krumpli, így csak "ledörzsöltem" a héját, kicsi sós vízben puhára főztem, ügyelve, hogy ne főljön túl. Majd egy lábasba vajat tettem, és egy nagy hagyma negyedét apró kockákra vágva megpirítottam a vajon. Azután aprított friss petrezselymet is kissé megpirítottam, és ebbe forgattam bele a megfőtt egész kis krumplikat, igény szerint sóztam még.

Nutellável és meggyel töltött muffin

Igazából akármivel lehet tölteni, pl "keményebb" lekvárral is.

Hozzávalók:
1 pohár natur joghurt 2dl-es (a továbbiakban mindent a joghurtos pohárral mérünk - jp "jelzéssel")
fél jp étolaj
1 jp cukor
2 egész tojás
csipet só
1/2 zacskó sütőpor
2 jp liszt
nutella és magozott meggy a tölteléknek (de ízlés szerint bármi más)

Készítés:
A hozzávalókat simára kikeverjük, majd a papírral bélelt muffin formába csak a legaljába teszünk kb 1 evőkanál masszát. Erre tettem egy teáskanál nutellát muffinonként, és egy magozott meggyet. Majd rámertem a többi masszát. Előmelegített sütőben 180 fokon készre sütöm.

Kivis krémes "torta" sütés nélkül

Ezt a receptet egy kedves ismerőstől kaptam egyszer, és nagyon megszerettem. Azóta készítettem már barackkal is (akár konzerv, akár friss), eperrel, de igazából szerintem bármilyen gyümölccsel lehet. Érdekessége, hogy nem kell sütni, hanem hűteni kell, így ideális sütemény nyárra.

Hozzávalók:
1,5 csomag kör alakú babapiskóta
500ml tejföl
250ml habtejszín
100g porcukor
10g zselatin (de jó bele egy zacskó habfixáló is)
lekvár (ízlés szerint ki milyet szeret - én pl az epres változathoz lekvárból is eprest használtam)
8db kivi, vagy egyéb gyümölcs

Készítés:
Egy kerek, kb 20-30cm átmérőjű tálat béleljünk ki folpackkal, úgy hogy az oldalát és alját is végig befedje. Elég mély legyen a tál (én általában a gyümölcssalátás üvegtálamat használom). Kettesével ragasszuk össze a piskótákat a lekvárral. Szeleteljük fel a meghámozott gyümölcsöt, és béleljük ki vele a tálat, az alját és az oldalát is végig (ez lesz majd a sütemény teteje). A tejfölt keverjük el a habbá vert tejszínnel és a porcukorral, majd adjuk a masszához a zselatint is (vagy főzöttet, vagy a habfixáló port). A gyümölccsel bélelt tálba felváltva tegyünk krémet és lekvárral összetapasztott piskótát. A krémmel kezdjük, és felváltva rétegezzük. Legutoljára egy réteg piskóta kerüljön. Ha maradt gyümölcs, akkor mikor a krémet tesszük bele, közé is rakhatunk gyümölcsöt, így nem csak a tetején lesz, hanem a sütemény belsejében is. Hűtőszekrényben 4-5 órán keresztül hűtsük, majd tegyünk egy tálcát a tálra, és hirtelen de határozott mozdulattal fordítsuk meg, hogy a tálból a tálcára borulhasson a sütemény. Szedjük le a fóliát róla, és máris szeletelhetjük a hideg süteményt. (Továbbiakban is hűtőben tároljuk)

Csokis-narancsos muffin

Ez lett az egyik kedvenc muffinom. Mert nagyon hamar készen van, nagyon csokis, és kellemesen narancs ízű, egyszerűen fenséges párosítás!

Hozzávalók (12 db-hoz):
10dkg étcsoki
10dkg margarin
2 tojás
15dkg cukor
10dkg narancs dzsem
15 dkg liszt
fél teáskanál sütőpor
2 evőkanál 100%-os narancslé (vagy házilag facsart narancslé)

Készítés:
A margarint és a csokoládét egyben felolvasztjuk (akár mikróban, akár tűzhelyen legkisebb fokozaton). Mard kikeverjük a cukorral, tojással, narancslével és narancs dzsemmel. (Ha túl darabos a narancs dzsem, akkor botmixerrel is "keverhetjük"). Majd hozzáadjuk a lisztet és a sütőport, és muffinpapírral bélelt formába tesszük, és előmelegített sütőben 180 fokon megsütjük.